Dla tulei wciąganych:
Dla tulei wciskanych:
Tuleje łożyskowe są powszechnie stosowanymi elementami współpracującymi z łożyskami tocznymi. Zasadniczo każde łożysko można osadzić na wale za pośrednictwem tulei, jednak w praktyce dotyczy to głównie łożysk kulkowych wahliwych oraz baryłkowych, rzadziej kulkowych zwykłych. Z wielu powodów zdecydowanie warto stosować tuleje, a oto kilka najważniejszych:
Nakrętki łożyskowe służą do ustalania łożyska na wale lub na tulei wciąganej (nakrętka i podkładka dostarczane są wraz z tuleją), a także do montażu i demontażu łożysk na tulejach wciskanych lub stożkowych czopach wałów. Nakrętki łożyskowe mają cztery lub osiem wycięć, symetrycznie rozmieszczonych na obwodzie, w które wkłada się zaczep odpowiedniego klucza hakowego. Na ogół nakrętki łożyskowe mniejsze (do wielkości ..40 – KM.., KML..) mają gwint metryczny, a większe (od wymiaru ..41) gwint trapezowy. Bezpośrednio z wielkością mają również związek typy podkładek. W tych samych granicach do małych nakrętek stosuje się podkładki zębate MB.. i MBL.. , a do większych podkładki kształtowe typu MS.. Podkładki kształtowe wchodzą w rowek na wale i ustalają położenienakrętki, a przymocowane są do niej za pomocą śruby sześciokątnej.
Nakrętki łożyskowe typu KMT i KMTA umożliwiają łatwe i dokładne ustalenia osiowe na wale łożysk lub innych elementów współpracujących. Stosowane są przede wszystkim do ustalenia łożysk precyzyjnych i wymiarowo są do nich przystosowane. Charakterystyczna cecha konstrukcyjna nakrętek typu KMT i KMTA to trzy kołki blokujące z mosiądzu, rozmieszczone równomiernie na obwodzie. Dociskane są za pośrednictwem wkrętów bez łba do gwintu na wale zabezpieczając nakrętkę przed obrotem. W ten sposób ułatwia się zabudowę, a także znacznie upraszcza konstrukcję, gdyż nie są potrzebne dodatkowe podkładki zębate ani podkładki kształtowe. Kołki blokujące i wkręty bez łba są usytuowane skośnie do osi wału pod takim samym kątem, jak powierzchnie nośne gwintu. Powierzchnie zakończeń kołków blokujących są obrabiane w jednej operacji technologicznej z gwintem nakrętki przyjmując zarys gwintu. Zabezpieczenie nakrętki polega wyłącznie na tarciu między kołkami zabezpieczającymi i gwintem wału, jak również na tarciu spoczynkowym między powierzchniami nośnymi gwintu. Dzięki temu kołki blokujące nie są narażone na obciążenia osiowe działające na nakrętkę, a przy zabezpieczeniu nakrętki, powierzchnie nośne gwintu nie są odciążone osiowo i nakrętka nie ulega deformacji. Równie istotną cechą nakrętek łożyskowych KMT i KMTA jest ich nastawialność. Trzy kołki blokujące, rozłożone równomiernie na obwodzie, umożliwiają przy zabezpieczaniu dokładnie prostopadłe ustawienie nakrętki lub wyrównanie niedokładności i odchyleń innych elementów konstrukcyjnych ustalanych na wale. Nakrętki łożyskowe typu KMT są wykonane jako nakrętki z rowkami, przy czym nakrętki mniejszych rozmiarów mają dwa przeciwległe położone ścięcia pod klucz. Nakrętki te są przeznaczone do zastosowań, w których wymaga się prostej zabudowy i niezawodnego zabezpieczenia oraz dużej dokładności. Choć nakrętki KMTA różnią się od nakrętek KMT zewnętrznym kształtem, a częściowo również gwintem (odmienny skok), to wykazują podobne zalety. Mają gładką powierzchnię tworzącą i są przeznaczone przede wszystkim do ograniczonej przestrzeni zabudowy. Ponieważ powierzchnia tworząca jest walcowa, nakrętka może być również używana jako część uszczelnienia szczelinowego. Otwory na obwodzie i po stronie czołowej ułatwiają zabudowę nakrętki. Nakrętki typu KMT i KMTA wykonywane są z powierzchniowo fosforanowanej stali o dużej wytrzymałości. Na kołki zabezpieczające stosuje się mosiądz ciągniony na zimno.
PRIME QUALITY BEARINGS Sp. z o.o.
ul. Przybyszewskiego 176/178
93-120 Łódź
tel.: 42 231 59 60
e-mail: biuro@pqb.pl
BIURO
tel.: 42 231 59 60
e-mail: biuro@pqb.pl
DZIAŁ HANDLOWY
tel.: 42 231 59 55
e-mail: handel@pqb.pl